Telefon: 0553 058 72 58

UK için : +44 7467 852912

Adres: Tunus Caddesi 81-4

UK için : Kensington/Londra

e-posta

pskbilgen@gmail.com

Cinsel Eğitim Önemlidir!

Çocuklara verilecek cinsel eğitim her çocuğun yaşına ve gelişimine göre değişir. Ancak, hangi yaşta olursa olsun çocuğunuza gerekli cinsel eğitimi vermeniz ve dokunmanın sınırlarından bahsetmeniz çocuğunuz için koruyucu bir durum olacaktır.

Öncelikle, aileler özellikle çekirdek aileler çocuk zaten küçük aman anlamaz diye yanlarında giyinip soyunabilir, banyo yaparken kıyafetleri ıslanmaması için çıplak olmayı tercih edebilir. 3 yaşından sonra cinsel kimilik gelişimi başladığı ve beden farkındalığı arttığı için 3 yaşından sonra çocuğunuzun yanında üstünüzü değiştirmeyi aynı cinsiyetli ebeveynler dahil. Siz üstünüzü değiştirirken kapınızı çalmasının gerekliliğini öğretin. Böylelikle özel bölgelerin gizliliği ile ilgili bilgi edinmeye başlar. Ardından sadece doktorda veya banyoda kıyafetlerin çıkarılabileceğinden bahsedin. Yine uygun olan ortamları ve uygun olmayan ortamlar hakkında bilgi edinmiş olacaktır. 3 yaşından büyük oğlunuza abla senin çişini yaptırsın veya kızınıza ağabey ile tuvalete gidiver gibi cümleler kurmayın. Onun bedenine önce siz saygı duyun.

İstemediği kişiler çocuğunuzu öpmeye kalktığında kibar olmak için bi kere öpüversin abla o abla demeyin. Çocuğunuzun bedenine önce siz saygı duyun.

Her çocuk sevilmeyi ister ve dokunmak bir çeşit sevgi göstergesidir. Dolayısıyla çocuğunuza mutlaka sosyal dokunuşları ve uygun olmayan dokunuşları öğretin. Örneğin okuldaki öğretmeni ona sarılır ve bu çocuğunzuu mutlu eder, arkadaşının annesi sevmek için sırtını sıvazlayabilir bu da bir ilgi sevgi göstergesidir. Ancak özel bölgelere dokunmak sevgi göstergesi değildir. Eğer dokunup ben seni böyle seviyorum diyen olursa mutlaka size haber vermesi gerektiğini belirtin.

            Kendi cinsel hayatınıza dikkat edin. Bilgisayarlardaki videoları, dergilerinizi, prezarvatiflerinizi iyi saklayın. Çocuklar karıştırmaz ki bir yanılgıya düşmeyin.

            Diyelim ki video izleme veya istismar durumu söz konusu oldu olayı anlamadan paniğe kapılıp çocuğunuzun aklını karıştırmayın. Sakin kalın ve ne olmuş dikkatlice dinleyin. Anlatmak istemezse saygı duyun, anlatmaya zorlamayın. İstismar söz konusu ise o kişiden çocuğunuzu uzak tutun. Video, dergi söz konusu ise ortamdan kaldırın.

 

Bengi Semerci’nin Çocuklarımızla Cinsellik kitabını öneririm. 

[instagram-feed]

admin

Bir cevap yazın