Telefon: 0553 058 72 58

UK için : +44 7467 852912

Adres: Tunus Caddesi 81-4

UK için : Kensington/Londra

e-posta

pskbilgen@gmail.com

Çocuklarda mastürbasyon

Çocuklarda mastürbasyon özellikle 3 yaştan 6 yaşına dek çok sık görülen bir rahatlama davranışıdır. Aslında mastürbasyonun çocuk için bebeklik dönemindeki parmak emme, tırnak yeme davranışından pek farkı yoktur. 3 yaşla beraber kendinin farkına varan, vücudunu tanımaya başlayan çocuk el, ayak, gibi uzuvlarının yanında cinsel organını da fark eder. Bu bölge tıpkı avuçiçi gibi dudak gibi daha hassas olduğu için dokunarak rahatladığını fark eder ve rahatlamak için mastürbasyon yapabilir.

Pek çok aile çocukta bu davranış başladığında paniğe kapılır, utanır, çocuğun “bir şeylere” şahit olduğunu düşünebilir. Ya da çocuğa çok aşırı tepki gösterebilir. Bu aşırı tepkinin altında ebeveynin, çocuk için mastürbasyonun anlamı ile bir yetişkin için anlamını aynı tutmasından kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Aşırı tepki ya da utandırma çocuğa ne olduğu konusunda karmaşa yaratır. Dolayısıyla, ya kendi bedeninden utanmaya ya da sizi sinirlendirmek istediğinde bu durumu kullanmaya başlar. Bu yüzden sakin kalmak, bu davranışını sadece odasında yapabileceğini belirtmek ve davranışı bu şekilde kontrol altına almak sağlıklı olacaktır.

Çocuklar genelde herhangi bir kaygıdan veya kendince zorlandığı durumların ardından mastürbasyona başvururlar. Örneğin memeyi bırakması, bakıcı değişimi, yeterli ilgiyi alamaması gibi nedenler çocuğun kendini bu şekilde rahatlatmasına sebep olabilir. Bu noktada, davranışın sıklaşmasının altında yatan nedeni bulmak ve buna çözüm getirmek daha etkili olacaktır. Örneğin, mastürbasyon çok sıkça tekrar edildiğini gözlemlediğinizde dikkatini dağıtmak için hadi oyun oynayalım diyebilir, özellikle su ile oynanan oyunlar veya hamur oyunları (renkli hamurlar veya anneyle hamur yoğurmak bile olabilir, bu hamura şekil vermek olabilir ) çocuğun kaygısına iyi gelir, rahatlamasına yardımcı olan oyunlardır.

[instagram-feed]

admin

Bir cevap yazın