Telefon: 0553 058 72 58

UK için : +44 7467 852912

Adres: Tunus Caddesi 81-4

UK için : Kensington/Londra

e-posta

pskbilgen@gmail.com

Pozitif Disiplin

            Disiplin denince akla ilk gelen cezadır. Bu yüzden, bazı anne babalar çocuklarına disiplin uygulamaktan korkarlar, disiplin uygulamalarından ötürü çocukların onları sevmeyeceklerini düşünürler. Çocukların düşüncelerine önem vermedikleri şeklinde izlenim vereceklerine ya da kendi kurallarını çocuklarına dayatmamaları gerektiğine inanırlar. Oysa disiplin hem gerekli hem de çocuğun gelişimine katkısı büyüktür. Disiplinin amacı çocuğunuzu eğitmektir ve önemli olan disiplinin nasıl uygulandığıdır.

            Artık disiplin yerine pozitif disiplin uygulamaları öne çıkmakta. Pozitif Disiplin aslında çocukla bir güç savaşına girmemek ve amaçtan (yani asıl olan çocuğa doğru olanı öğretmek olduğunu unutmadan) sapmadan sürece devam edebilmek.

Peki pozitif disiplin nasıl olur.

1.      Pozitif disiplin çocukla inatlaşacağınız, kimin dediğinin olacağına karar verdiğiniz, üstünlüğünüzü kanıtlayacağınız bir süreç değildir.

2.      Dolayısıyla ebeveynin sakin kalması önemlidir. Çünkü ebeveyn öfkelendiği anda bu gerginliği artırır ve çocukta da olumsuz duyguların oluşmasına sebep olur. Tahmin edersiniz ki olumsuz duygu hissettiğimizde iş birliğine daha uzak durur ve inatlaşırız. Çocuklar da öyle.

3.      Olumlu bir etkileşim içinde olun, öğrenme güven ve yakınlık duyulduğunda gerçekleşir.

4.      Konuda kalın, konuyu saptırmayın. Örneğin, çocuk ağzından sakızı çıkardı ve elinde tutuyor. İğrenç demek yerine, peçeteye sarıp atabilirsin deyin. (ardından defalarca sakızı eline almaması gerektiği için uyarmış olduğunuzu hatırlatabilirsiniz. Ancak çocukların öğrenmesi zaman alır. Biz yetişkinler de bir şeyi öğrenmek için bir kaç kez tekrarlamamız gerekir.)

5.      Suçlamak yerine çocuğunuzun bakış açısını anlamaya ve ona yardımcı olmaya çalışın. (Kardeşim 4 yaşında evde yalnız kaldığında çiviyle evin duvarlarını kazımıştı. Yıllar sonra durumu konuştuğumuzda abla ben evin mimarıydım ve evi yeniden tasarladığımı düşünerek duvarları delik deşik etmiştim diye anlatmıştı. Evet çok acı bir durum hem annem babam hem de kardeşim için) Buradaki örnek için bahçede rahatça yapıp bozabileceği daha tehlikesiz bir yol bulabilirdi.

6.      İş birliğine açık olduğunuzu gösterin. Örneğin sofraya gelmiyorsa, ama senle vakit geçirmek istiyoruz, seni çok özledik demek gibi.

7.      Kabul etmek istemediği bir durumda peki ne yapabiliriz ya da senin için ne yapabilirim diye sorun. Ve ciddiyetle dinleyin.

8.      Mola yöntemini ceza olarak sunmayın sakinleşme zamanı deyin. Hadi ikimizde biraz düşünüp sakinleşelim deyin. Yani ikiniz de mola verin.

9.      Mizahı kullanın.

10.  Oyun haline getirin. Bakalım oyuncaklarını kim daha çok sepete atabilecek gibi.

11.  Uzun cümleler kurmak yerine, bir kaç kelime ile isteğinizi belli edin.

12.  Seçenek sunun.

13.  Cevabı hoşunuza gitmeyecek soru sormayın. Yatması gereken vakitte uyumak ister misin demeyin. Sizin bunu hatırlatma yapmak için sorduğunuzu anlamasına daha çok uzun zaman var.

14.  Sarılın, sevin, çok iyi iş çıkardın deyin ve çabasını gördüğünüzü mutlaka gösterin.

 

 

Bunları yapabilmek için sakin kalmanız ve genel olarak gerginleşmeden meseleleri ele almayı bilmek önemlidir. Eğer çocuğunuza onun gelişim döneminden dolayı zorlandığı durumlar için sinirleniyorsanız, bağırıyorsanız bilin ki yanlış yoldasınız. Diğer taraftan her zaman bu kadar kontrollü dayanamayabilirsiniz. Ama fark etmeye genel tavrınızı eğitmeye çalışın. 

[instagram-feed]

admin

Bir cevap yazın